Jak zminimalizować ryzyko zawirusowania komputera?

Normalne użytkowanie komputera, szczególnie przez osoby, które nie znają się na bezpieczeństwie w sieci powodować może pewne zagrożenia. Oto kilka prostych porad jak uniknąć większości zagrożeń.

  1. Wyłączcie w komputerze funkcję autoodtwarzania dysków CD, DVD, lub pendrive. Zazwyczaj po włożeniu pendrive lub płyty do napędu komputer od razu otwiera Eksploratora i odczytuje zawartość. Robaki w tym momencie już grasują na komputerze. Funkcję tą proponuję wyłączyć w Windows poprzez Panel sterowania > Sprzęt i dźwięk > Autoodtwarzanie. Z dostępnych opcji proponuję wybrać „Nie podejmuj żadnej akcji” lub „Pytaj za każdym razem”. Pozwoli to wam zdecydować co z danym dyskiem zrobić. W przypadku podejrzenia że coś jest nie tak możecie zacząć od skanowania programem antywirusowym lub antimalware (kliknięcie prawym przyciskiem myszy na nośniku w Eksploratorze powoduje rozwinięcie menu i wybór opcji skanowania).
  2. Gdy instalujecie jakiś nowy program na komputerze dokładnie czytajcie kolejne okienka, a nie klikajcie po prostu klawisza „Dalej” lub „Akceptuję” bo zazwyczaj dołożą wam się inne dodatkowe programy których nie chcecie. Pół biedy gdy z przeglądarką PDF zainstaluje wam Chrome który jest legalną przeglądarką, gorzej jak dostaniecie jakiś malware. Czasami bezwiedne klikanie w kolejne ekrany może spowodować, że zmienicie sobie domyślną przeglądarkę stron internetowych, a nie każdy wie jak odwrócić ten proces.
  3. Nie otwierajcie plików z nieznanych źródeł i nie instalujcie programów niewiadomego pochodzenia. Jeżeli potrzebujecie jakiś program i jest on darmowy najlepiej pobrać go ze strony producenta oprogramowania, a nie z jakichś dziwnych stron. To samo dotyczy sterowników do sprzętu na waszym komputerze.
  4. Raz w tygodniu wykonujcie kopię bezpieczeństwa komputera. Kupcie w tym celu dysk za 100 zł i raz w tygodniu wykonajcie taką kopię nawet wykorzystując systemową Windowsową kopię bezpieczeństwa, którą znajdziecie w Panelu sterowania > System i zabezpieczenia > Kopia zapasowa/Przywracanie. Zapewniam was – WARTO!