Jak dbać o komputer?

Wiele osób dba o dom, samochód, firmę itp, a zapominają, że ich komputer też wymaga czyszczenia. Dziwią się, że sprzęt zwalnia, zawiesza się lub przestaje działać.

Przykłady z życia możnaby mnożyć. Kiedyś spotkałem u klienta komputer z 600 robakami, malware itp. Oczywiście komputer wyczyszczony, ustawiony i działa do dziś.

Jak radzić sobie z utrzymaniem komputera w dobrej kondycji? Ja proponuję działanie systematyczne i powinno to większości użytkowników wystarczyć.

  1. Raz w tygodniu proponuję przeczyścić komputer programem CCleaner i to zarówno rejestr jak i pamięć cache programów. Niedogodność jest taka że zazwyczaj czyszczenie pozbawia nas historii przeglądanych stron i ciasteczek z przeglądarek ale moim zdaniem można to przeżyć, a przeglądarka też zacznie działać szybciej. Poza tym jeżeli często używacie jakichś stron to po prostu zapiszcie je jako zakładki i po problemie.
  2. Raz w miesiącu wykonać defragmentację dysku HDD (nie wykonujcie defragmentacji dysków SSD – one tego nie potrzebują i nie lubią). Jeżeli mało zapisujecie na dysku to przeprowadźcie taką operację odpowiednio rzadziej. Można użyć systemowego narzędzia lub skorzystać z programu Defraggler.
  3. Raz w miesiącu proponuję przeczyścić komputer programem do wszelkiego robactwa, malware itp. np. Malwarebytes Anti Malware (uważajcie tylko przy instalacji żeby nie zapisać się na bezpłatny okres próbny wersji pełnej, która działa przez 14 dni).
  4. Skanowanie programem antywirusowym nie jest koniecznie, program sam powinien wam się przypomnieć o skanowaniu.

Jeżeli nie pamiętacie o tych czynnościach użyjcie jakiegoś przypominacza w komputerze czy telefonie.

W osobnym wpisie znajdziecie informacje jak unikać ryzyk związanych z załapaniem jakiegoś wirusa, robaka czy innego śmiecia – Jak zminimalizować ryzyko zawirusowania komputera?.